Міністерство закордонних справ України

Київ 03:16

Участь України у діяльності ЮНЕСКО

Україна є членом ЮНЕСКО з 12 травня 1954 року.

За час співпраці з Організацією наша країна виступала ініціатором багатьох міжнародних програм та проектів. Наприклад, українська ініціатива щодо використання засобів масової інформації з метою зміцнення миру, недопущення пропаганди війни, насильства i ненависті між народами дала поштовх до розробки i прийняття у 1978 році Декларації про раси i расові забобони.

На 27-й сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО (1993 р.) Україна виступила з ініціативою розробки «Програми культури миру». Ця ініціатива лягла в основу переорієнтації діяльності ЮНЕСКО в напрямку зміцнення її етичної місії та ролі у формуванні психології культури миру, клімату довіри і толерантності.

В ході 29-ї сесії Генконференції ЮНЕСКО Україна ініціювала звернення до ООН з метою відзначення Міжнародного року захисту, збереження та відродження культурної спадщини. 56-а сесія Генеральної асамблеї ООН підтримала ініціативу – 2002 рік проголошено ООН Міжнародним роком із захисту світової культурної спадщини.

Український об'єкт Всесвітної спадщини ЮНЕСКО "Херсонес Таврійський"

За період членства в ЮНЕСКО Україна чотири рази обиралася до керівного органу Організації – Виконавчої ради.

В умовах російської агресії проти України та незаконної окупації РФ Кримського півострова одним з пріоритетів України в ЮНЕСКО є забезпечення ефективного моніторингу з боку Організації ситуації в Криму у сфері компетенції ЮНЕСКО. За ініціативи української делегації Виконавча Рада постійно розглядає це питання та ухвалює рішення «Моніторинг ситуації в Автономній Республіці Крим (Україна)», в яких підтверджується територіальна цілісність України та визнається негативний вплив окупації Росією АРК на ситуацію на півострові у сфері компетенції ЮНЕСКО.

Міжнародні конвенції та рекомендації ЮНЕСКО, стороною яких є Україна:

• Всесвітня конвенція про авторське право (1952 р.);

• Конвенція про охорону культурних цінностей на випадок збройного конфлікту та Протоколу до неї (1954 р.);

• Конвенція про міжнародний обмін виданнями (1958 р.);

• Конвенція про обмін офіційними виданнями та урядовими документами між державами (1958р.);

• Конвенція про боротьбу з дискримінацією в галузі освіти (1960 р.);

• Конвенція про визнання учбових курсів, дипломів про вищу освіту та вчених ступенів у державах регіону Європи (1979 р.);

• Конвенція про заходи, спрямовані на заборону і попередження незаконного ввозу, вивозу та передачі права власності на культурні цінності (1970 р.);

• Конвенція про охорону всесвітньої культурної і природної спадщини (1972 р.);

• Конвенція про водно-болотні угіддя, що мають міжнародне значення, головним чином як середовище існування водоплавних птахів (1971 р.);

• Конвенція про охорону інтересів виробників фонограм від незаконного відтворення їх фонограм (Конвенція про фонограми) (1971 р.);

• Конвенція про визнання кваліфікацій з вищої освіти в європейському регіоні (1997 р.);

• Конвенція про охорону підводної культурної спадщини (2001 р.);

• Конвенція про збереження нематеріальної культурної спадщини (2003 р.);

• Конвенція про боротьбу із допінгом у спорті (2005 р.);

• Конвенція про охорону та заохочення розмаїття форм культурного самовираження (2005 р.).

 

Українські об’єкти у Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО

7 українських культурно-архітектурних та природних перлин внесено до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Культурні:

• ”Собор Св. Софії, Києво-Печерська лавра та прилеглі монастирські споруди” (з 1990 року)

• Ансамбль історичного центру міста Львів (з 1998 року)

• Геодезична ”Дуга Струве” (з 2005 року)

• ”Резиденція Далматинських та Буковинських митрополитів” (зараз – Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича) (з 2011 року)

• «Стародавнє місто Херсонес Таврійський та його хора» (з 2013 року)

• «Дерев’яні церкви Карпатського регіону України та Польщі», спільна українсько-польська номінація (з 2013р.)

Природній об’єкт: ”Букові праліси Карпат та древні букові ліси Німеччини” (з 2011 року)

Біосферні заповідники – «Чорноморський», «Aсканія-Нова», «Kарпатський», «Дунайський», «Шацький», «Деснянський», «Розточчя» та транскордонні заповідники «Дельта Дунаю» і «Східні Карпати» включено до Всесвітньої мережі резерватів ЮНЕСКО.

 

До Репрезентативного списку нематеріальної спадщини людства входить українське декоративно-орнаментальне малярство – петриківський розпис.

Виконання Козацьких пісень ДніпропетровщиниКозацькі пісні Дніпропетровщини, або «козацькі пісні» — явище виконання степових пісенних творів (українських козацьких пісень) у Дніпропетровській області, внесене до Списку нематеріальної культурної спадщини, що потребує негайної охорони (у 2016 році).

 

 

 

 

 

 

  

Спеціальні статуси ЮНЕСКО

Герман Макаренко отримав статус «Артист в ім’я миру» у 2016 році. 

Артист ЮНЕСКО в ім’я миру

 Почесне звання «Артист ЮНЕСКО в ім’я миру» видатні діячі з різних сфер культури отримують «за внесок у привернення уваги громадськості до проблем миру, справедливості, толерантності, до становища дітей у важкій ситуації, до боротьби з неписьменністю і збереження навколишнього середовища». Герман Макаренко став першим українським артистом, якому ЮНЕСКО присвоїло такий високий статус.

 Спеціальний статус Чемпіонів спорту ЮНЕСКО мають також президент Національного олімпійського комітету Сергій Бубка та брати Віталій та Володимир Клички.

 

  

Мережа Асоційованих шкіл ЮНЕСКО

В Україні функціонує Мережа Асоційованих шкіл ЮНЕСКО (74 шкіл із різних регіонів).  Серед них є школи-дитячі садочки, середні загальноосвітні школи, спеціалізовані школи з поглибленим вивчення іноземних мов, гімназії, ліцеї, професійно-технічні училища.

Асоційовані школи ЮНЕСКО в Україні беруть участь у міжнародних освітніх проектах; розвивають молодіжну і дитячу дипломатію; вивчають і відзначають пам'ятні дати ООН; проводять міжнародні семінари, конференції, фестивалі, літні табори. Чотири основні теми їх дослідження, що визначені ЮНЕСКО: вивчення світових проблем і роль системи ООН в їхньому врегулюванні; права людини; інші країни та культури; людина і довкілля.

Проект асоційованих шкіл ЮНЕСКО був започаткований у 1953 році. Головною метою Проекту є забезпечення якісної шкільної освіти, націленої на реалізацію проектів по підтримці знань у галузі прав людини, демократії, міжкультурних зв’язків та захисту довкілля в системі ООН. Наразі є понад сім тисяч Асоційованих шкіл ЮНЕСКО у 172 країнах-членах.

 

Кафедри ЮНЕСКО

Завдяки програмі ЮНЕСКО UNITWIN при вищих навчальних та наукових закладах України діють  спеціалізовані кафедри, що створює можливості для міжнародної наукової співпраці у напрямах їх діяльності. Серед них - лінгвістика, філософія людського спілкування, застосування інформаційних та комунікаційних технологій в освіті, превентивна освіти та соціальна політика, екологія техногенних регіонів, кріобіологія, клітинна і молекулярна нейробіологія, прав людини і демократії.

 

МЗС в соціальних мережах

     

> Всі акаунти в соцмережах


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 facts on Russian military aggression against Ukraine

 

On Ukraine in English

 

Inform about your experience with Ukrainian consul

 

Let my people go

 

 

Ukraine: Fight for Independence

 

Proof of Fakes