Міністерство закордонних справ України

Київ 07:28

Королівство Швеція

Рекомендації щодо правил поведінки

Правила поведінки у громадських місцях та місцях відпочинку:

Швеція – країна, яка докладає значних зусиль для охорони навколишнього середовища, підтримки екологічно чистого стану атмосфери, води, а також пошуку альтернативних джерел енергії з метою збереження природних ресурсів.

У цьому зв’язку на вулицях міст та інших населених пунктів країни на достатньо високому рівні підтримується чистота, яка забезпечується не стільки комунальними службами, скільки ставленням населення до навколишнього середовища за принципом «чисто не там, де прибирають, а там, де не смітять». Позбутися сміття або палити дозволяється у спеціально відведених місцях. Порушення цих правил карається чималими штрафами.

У громадських місцях суворо заборонено вживати алкогольні напої. Алкоголь та пиво з вмістом спирту понад 3,5 % продаються у спеціалізованих державних магазинах мережі «Systembolaget», які у неділю та святкові дні не працюють.

На вулицях, у магазинах, державних організаціях, компаніях, інших місцях громадського обслуговування люди достатньо ввічливі у спілкуванні, тому не зайвим буде відповідати у таких ситуаціях взаємністю.

 Чайові у Швеції офіційно прийнято давати лише таксистам за гарне обслуговування, але не більше 10 % від послуг. Втім, клієнти дотримаються традиції залишати чайові також і офіціантам у вигляді решти або заокругленої від неї суми.

Правила поведінки за межами населених пунктів:

Забороняється без спеціального дозволу перетинати межі природних заповідників, заходити на території приватних маєтків, ходити по посівах, завдавати збитку спорудам і природі (валити дерева, ламати гілля (у тому числі сухе), розпалювати у недозволених місцях багаття, в’їжджати на автомобілі в лісову зону, де не прокладена дорога, мити автомобіль у водоймищах).

Риболовля у Швеції, як правило, є доступною та безкоштовною протягом року у всіх відкритих водоймах, поєднаних протоками з Балтійським морем. В інших водоймах (озерах, ставках тощо) вилов риби забороняється або допускається за наявності спеціального дозволу).

Правила поведінки на дорогах:

У Швеції встановлені такі обмеження швидкості руху дорожнього транспорту: 110 км/год – на автомагістралі, 90 (80) км/год – на інших автошляхах місцевого значення, 50 – км/год – у населених пунктах, 30 км/год –у районах приватного житлового сектору, шкіл / дитячих задків. На окремих ділянках міжміських автошляхів та у населених пунктах можуть бути встановлені додаткові обмеження швидкості. Керування транспортним засобом у нетверезому стані суворо забороняється. У денну пору доби в автомобілі моє бути увімкнене ближнє світло фар. Всі пасажири автомобіля повинні використовувати паски безпеки.

Не менш популярним в Швеції є велосипедний транспорт, особливо у теплу пору року. Значна кількість населення використовує велосипеди як основний засіб пересування з огляду на його економічність та мінімальний вплив на забруднення повітря. При цьому, велосипедисти повинні чітко дотримуватися правил дорожнього руху, зокрема, використовувати велосипедні шоломи, на окремих ділянках триматися виключно велосипедної смуги, пропускати пішоходів тощо.

Безпекова ситуація

У Швеції традиційно низьким є рівень злочинності та терористичних загроз.

Попри це мешканцям та відвідувачам країни рекомендується бути обачливими як в готелях, аеропортах, на вокзалах, так і в інших публічних місцях масового скупчення людей. У разі виявлення сторонніх предметів, підозрілих осіб або інших проявів можливого вчинення злочинної дії необхідно скористатися телефоном 112 оперативних служб та викликати поліцію, підрозділ якої прибуде за місцем виклику, як правило, не пізніше 10 хвилин з моменту отримання повідомлення.

Для уникнення можливих випадків дрібних крадіжок іноземним туристам рекомендується особливу увагу приділяти своїм особистим речам (мобільні телефони, комп’ютери, гаманці, фото- та відеоапаратура тощо), які не слід залишати без нагляду. Для забезпечення їх схоронності рекомендується, по можливості, користуватися камерами схову або сейфами, у разі наявності таких у місцях тимчасового проживання туристів.

У разі виявлення крадіжки особистих речей необхідно невідкладно звернутися до найближчого відділення поліції з повідомленням про обставини крадіжки та надати детальний список викраденого.

Умови працевлаштування

Для роботи в Швеції іноземцям та особам без громадянства необхідно спочатку отримати відповідний дозвіл на тимчасове перебування у зв’язку з працевлаштуванням, який оформлюється дипломатичними та консульськими установами Швеції за кордоном на підставі запрошення від шведського роботодавця. Дозвіл оформлюється у вигляді спеціальної візової відмітки у паспорті з визначеним терміном дії. Такий дозвіл надалі може бути продовжений Міграційною службою Швеції за наявності обґрунтованих підстав (клопотання роботодавця, запрошення від нового роботодавця тощо).

Особа, яка в’їхала на територію Швеції на підставі короткострокової візи з приватною, туристичною або гостьовою метою, не може оформити дозвіл на працевлаштування всередині країни навіть за наявності відповідного запрошення від роботодавця.

У випадку якщо особа є співробітником компанії, що має представництво в Швеції, і прибуває до країни з метою тимчасової роботи на цьому підприємстві, їй непотрібно отримувати дозвіл на роботу за умови, якщо загальний період перебування такої особи у країні не перевищуватиме 12 місяців. Для в'їзду до країни необхідно мати візу, яка видається на термін, що не перевищує трьох місяців.

В залежності від характеру діяльності та виконуваної роботи в окремих випадках необхідно пройти процедуру визнання диплома про освіту. Деякі професійні категорії потребують наявність спеціального дозволу або реєстрації для зайняття відповідною діяльністю. Ця вимога стосується таких професій як лікар, стоматолог, медсестра, акушер, фармацевт, ветеринар, архітектор, бухгалтер.

Існують професійні категорії, які потребують спеціальної професійної атестації на предмет визначення відповідності наявного рівня кваліфікації стандартам, що існують в Швеції. До таких відносяться: юристи, лікарі всіх напрямів, фахівці в області біомедицини, дієтологи, логопеди, викладачі, психологи, психотерапевти, бухгалтери, інженери та капітани морських видів транспорту.

Для перелічених професій також вимагається знання шведської мови.

При плануванні виїзду за кордон з метою працевлаштування через українських посередників МЗС України рекомендує громадянам України перевіряти наявність в суб'єкта господарської діяльності відповідної ліцензії на посередництво у працевлаштуванні на роботу за кордоном через Міністерство соціальної політики України (сайт - www.mlsp.gov.ua, розділ "Діяльність" - "Працевлаштування за кордоном").

Компетентні служби з питань працевлаштування:

Міграційна служба Швеції (питання оформлення/продовження дозволів на працевлаштування)- http://www.migrationsverket.se

Служба зайнятості Швеції (питання пошуку роботодавців/працівників)- http://www.arbetsformedlingen.se

Надання медичних, соціальних послуг

Якщо іноземець або особа без громадянства на законних підставах працюють на території Швеції, тобто сплачують у вигляді податку страхові внески на випадок тимчасової непрацездатності, хвороби, безробіття, така особа та члени її сім’ї користуються медичними та соціальними послугами на рівні з громадянами Швеції.

Для застрахованих осіб медичне обслуговування є безкоштовним, за винятком оплати окремих медичних послуг, у тому числі оренди палати лікарні, послуги стоматолога тощо. Стандартний договір медичного страхування покриває також більшу частину послуг приватного лікаря.

Лікарські препарати, більшість з яких можна придбати лише за рецептом лікаря, розповсюджуються через мережу аптек.

У Швеції діє система знижок на медикаменти, що продаються за рецептом лікаря, яка може сягати до 75 % від вартості препаратів за умови придбання протягом року медикаментів однією особою на суму понад 3000 шв. крон з моменту першої купівлі. Після закінчення року отримана знижка скасовується.

Під час подорожі до Швеції іноземні туристи повинні бути застраховані від нещасного випадку та інших ситуацій, що можуть потребувати надання невідкладної медичної допомоги. Відсутність страховки не є перешкодою для отримання медичних послуг, однак їх вартість при цьому буде досить високою.

Пріоритетною метою держави в проведенні соціальних програм слугує досягнення повної зайнятості населення. Соціальні програми, освіта, медичне обслуговування розраховані та є доступними практично для усіх прошарків населення Швеції.

Громадянам та резидентам країни надається соціальний пакет, що гарантує підтримання нормальних умов життєдіяльності на випадок безробіття, повної або часткової втрати працездатності, у зв’язку з вагітністю та доглядом за дитиною, утриманням неповнолітніх дітей тощо. Для можливості користування зазначеними вище соціальними благами, а також для підтримання на належному рівні розмірів стипендій та пенсійних виплат платники податків змушені віддавати державі та місцевим комунам від 30-35 %, а подекуди і до 50 % своїх доходів.

Митні питання

Не підлягає декларуванню будь-яка валюта в еквіваленті до 10000 євро, яка ввозиться у Швецію у готівковій формі з країн, що не входять до складу Європейського Союзу, або вивозиться зі Швеції за межі ЄС.

Ввезення алкогольних напоїв / тютюнових виробів у Швецію з країн, які не входять до складу Європейського Союзу, дозволяється без сплати митного збору та інших податків за таких умов:

  1. Особа досягла 20 років – для ввезення алкогольних напоїв / 18 років – для ввезення тютюнових виробів;
  2. Алкогольні напої / тютюнові вироби ввозяться особисто та для власних потреб або потреб своєї родини;
  3. Обсяг алкогольних напоїв / тютюнових виробів не перевищує:

-         1 л. напоїв з вмістом спирту понад 22 % або2 л. кріпленого вина з вмістом спирту у межах 15 – 22 %;

-         4 л. вина з вмістом спирту у межах 3,5 – 15 %;

-         16 л. пива;

-         200 цигарок або 100 сигарил, або 50 сигар, або 250 гр. тютюну. 

Ввезення у Швецію алкогольних та тютюнових виробів з інших країн ЄС без сплати податків та митних зборів дозволяється у разі, якщо такі товари ввозяться для власного споживання. Враховуючи кількість алкогольних та/або тютюнових виробів, що ввозяться у Швецію, особа має бути готова документально підтвердити представникам митної служби Швеції походження цих товарів та довести, що такі товари ввозяться для власного споживання.

Алкогольні та тютюнові вироби, що ввозяться у Швецію з інших країн ЄС у комерційних цілях, підлягають оподаткуванню.

У разі ввезення алкогольних/тютюнових виробів без сплати мита у кількості, що перевищує дозволену норму, весь товар конфіскується, а особа, що його ввозила, притягується до відповідальності.

Без спеціального дозволу забороняється ввозити:

- вогнепальну зброю і боєприпаси;

- лікарські препарати, наркотичні препарати, отруйні та радіоактивні речовини, живі рослини; тварин;

Більш детальна інформація щодо порядку ввезення на митну територію Швеції окремих товарів на сайті http://www.tullverket.se

Умови для ввезення у Швецію домашніх тварин (собак, котів тхорів) не у комерційних цілях:

-          тварина повинна мати вживлений чіп або маркування з ідентифікаційним номером;

-          тварина повинна мати щеплення проти  сказу;

-          тварина повинна мати необхідний рівень антитіл проти сказу;

-          тварина повинна мати ветеринарний сертифікат (форма Е9.207) або паспорт стандарту ЄС;

-          тварина повинна мати декларацію власника для домашніх тварин;

-          тварина має бути задекларована при проходженні митного контролю.

Більш детальна інформація щодо правил ввезення у Швецію домашніх та інших тварин на сайті http://www.jordbruksverket.se

Корисні номери телефонів

900-00 або 112 – поліція, швидка допомога, пожежна охорона;

644-9200 – цілодобова медична допомога;

075-75 – єдина міжнародна довідкова служба;

401-000-000 – центральне відділення поліції, бюро знахідок Стокгольма;

1177 – телефон служби охорони здоров'я.

 

Шановні громадяни України!

26 червня 2013 року Радою Європейського Союзу були схвалені технічні зміни до Кодексу Шенгенських кордонів, які набрали чинності 19 липня 2013 року.

Зазначені зміни доповнюють статтю 5 Кодексу положеннями, які передбачають нові вимоги щодо дійсності проїзних документів при в’їзді до країн ЄС громадян третіх держав, а саме: «проїзний документ повинен бути виданий не раніше, ніж протягом останніх 10 років».

Водночас прикордонні служби більшості країн-членів ЄС при виїзді за межі ЄС пропускатимуть громадян інших держав, які користуються паспортними документами з продовженим терміном дії, проте попереджатимуть про неможливість подальшого в’їзду за такими документами.

З метою уникнення ускладнень при в’їзді до або виїзді з країн-членів ЄС громадянам України, які постійно або тимчасово проживають на території Королівства Швеція та користуються паспортами громадянина України для виїзду за кордон (закордонними паспортами) з продовженим терміном дії, або термін дії таких паспортів незабаром закінчиться, рекомендується подавати документи до Посольства України в Королівстві Швеція для оформлення нових паспортів громадянина України для виїзду за кордон.

 

Порядок в’їзду громадян України на територію Косово (Сербія)

Сербськими компетентними органами наголошується на необхідності в’їзду до Косово і Метохії лише через державний кордон Сербії, а наявність в проїзному документі відміток косовських властей про перетин кордону може розглядатися як порушення міграційно-візового режиму Сербії. У цьому зв’язку особи, які в’їхали до Косово не через територію центральної Сербії, зобов’язані спочатку виїхати з Косово до третьої країни, а потім в’їжджати до Сербії через сербські пункти пропуску на державному кордоні.

Порядок в’їзду громадян України на територію Нагірного Карабаху (Азербайджан) та прилеглих до нього районів

Територія Нагірного Карабаху (Азербайджанська Республіка) та семи прилеглих до нього районів Азербайджанської Республіки (Агдамський, Лачинський, Кельбаджарський, Губадлинський, Зангеланський, Джебраїльський, Фізулінський) є забороненою для відвідування у зв’язку з нагірно-карабаським конфліктом між Азербайджаном та Вірменією.

Відвідування території Нагірного Карабаху без попередньої згоди на це офіційних органів Азербайджану суворо забороняється. Порушення встановленої норми призводить до автоматичного включення іноземців до списку персон нон ґрата для Азербайджану.

Доступ дипломатів та представників міжнародних правозахисних організацій на територію Нагірного Карабаху наразі обмежено, що робить неможливим надання громадянам України своєчасної допомоги.

Під посиленим контролем спеціальних служб та сил правопорядку також перебувають прилеглі до окупованої території райони, зокрема Тертерський, Агджабедінський, Бардинський, Геранбойський. Особливу увагу слід приділяти перебуванню у цих районах Азербайджану, оскільки недостатня кількість інформаційно-вказівних знаків може бути причиною критичного наближення до згаданих територій.

У зв’язку із зазначеним, Міністерство закордонних справ України наполегливо рекомендує громадянам України утримуватись від відвідання Нагірного Карабаху та прилеглих до нього семи районів.

Звертаємо також увагу фізичних і юридичних осіб України на те, що ведення будь-якої діяльності, у т.ч. й комерційної, на території Нагірного Карабаху без згоди на це офіційного Баку суворо забороняється. 

Безпекова ситуація в Азербайджанській Республіці

Ситуація на території Азербайджану залишається стабільною, контрольованою правоохоронними органами.

Криміногенна ситуація характеризується невисоким рівнем злочинності. За офіційними даними, на теренах СНД Азербайджан посідає перше місце за всіма показниками, пов’язаними з мінімальним рівнем стану злочинності та боротьби з нею.

У контексті заходів з підвищення безпеки дорожнього руху забороняється керувати транспортними засобами із затемненим склом, а також ввезення таких автомобілів із-за кордону.

На Апшеронському півострові популярними для відвідування іноземними туристами є міста Баку та Сумгаїт, у центральній частині країни – Гянджа та Євлах, а також північні райони Азербайджану, які межують з територією Росії. Відвідування цих місць є цілком безпечним,у районах створена необхідна інфраструктура для відпочинку і проживання. 

Порядок в’їзду громадян України на територію Абхазії та Цхінвальського регіону/Південної Осетії (Грузія)

Відповідно до Закону Грузії «Про окуповані території», в’їзд громадян України та інших країн до Абхазії та Цхінвальського регіону/Південної Осетії можливий лише за наявності спеціального дозволу компетентних органів Грузії і тільки з напрямку Зугдідського муніципалітету – до Абхазії, і Горійського муніципалітету – до Цхінвальського регіону/Південної Осетії. В’їзд на ці території з інших напрямів, зокрема через пункти пропуску «Адлер», «Псоу» і «Нижній Зарамаг» з боку Російської Федерації, а також проїзд через них на територію Зугдідського та Горійського районів Грузії заборонений. Порушення діючого режиму розглядається як незаконний перетин кордону, що кримінально переслідується. Вчинення даного злочину карається позбавленням волі строком від двох до чотирьох років  або значним матеріальним штрафом у розмірі від 1000 до 1500 дол. США.

Криміногенна ситуація на території Абхазії та Цхінвальського регіону/Південної Осетії залишається напруженою. Існує реальна загроза безпеці та життю іноземних громадян, у т.ч. затримання та звинувачення громадян у порушенні порядку в’їзду та перебування на території самопроголошених утворень.

Доступ дипломатів та представників міжнародних правозахисних організацій на територію Абхазії та Цхінвальського регіону/Південної Осетії наразі обмежено, що робить неможливим надання громадянам України своєчасної допомоги.

У зв’язку із зазначеним, Міністерство закордонних справ України наполегливо рекомендує громадянам України утримуватись від відвідання Абхазії та Цхінвальського регіону/Південної Осетії, а також прилеглих до них районів.

Громадянам України, які після 2008 року відвідували територію Абхазії та Цхінвальського регіону/Південної Осетії і мають в паспортних документах відмітки про проходження прикордонного контролю, також наполегливо рекомендується утриматись від поїздок до Грузії через небезпеку кримінального переслідування.

Звертаємо також увагу на те, що на території Абхазії та Цхінвальського регіону/Південної Осетії заборонено ведення будь-якої діяльності, зокрема  торговельно-економічної, міжнародне повітряне, морське, залізничне та автомобільне сполучення, користування державними ресурсами, здійснення фінансово-кредитних операцій, операцій з нерухомим майном тощо.

 

Мапа

Консульські питання

МЗС в соціальних мережах

     

> Всі акаунти в соцмережах


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 facts on Russian military aggression against Ukraine

 

On Ukraine in English

 

Inform about your experience with Ukrainian consul

 

Let my people go

 

 

Ukraine: Fight for Independence

 

Proof of Fakes