Міністерство закордонних справ України

Київ 15:55

Організація Американських держав

Організація американських держав (ОАД) – міжнародна організація Західної півкулі, яка була створена 30 квітня 1948 року на IX Міжамериканській конференції у Боготі (Колумбія) на основі Панамериканського союзу, який існував з 1890 року.

Сьогодні ОАД об'єднує 35 держав: Антигуа і Барбуду, Аргентину, Багамські Острови, Барбадос, Беліз, Болівію, Бразилію, Венесуелу, Гаїті, Гайану, Гватемалу, Гондурас, Гренаду, Домініку, Домініканську Республіку, Еквадор, Канаду, Колумбію, Коста-Ріку, Мексику, Нікарагуа, Панаму, Парагвай, Перу, Сальвадор, Сент-Вінсент і Гренадіни, Сент-Кітс і Невіс, Сент-Люсію, США, Суринам, Тринідад і Тобаго, Уругвай, Чилі і Ямайку. До 1962 року у роботі ОАД брала участь Республіка Куба.

Інститут постійних спостерігачів при ОАД було запроваджено у 1971 році. Спостерігачами при Організації є 72 держави Європи, Америки та Азії, у тому числі Україна (з травня 1994 року).

 

Цілі організації:

Цілі і принципи діяльності Організації Американських держав закріплені у Статуті 1948 року. Пізніше до Статуту вносилися зміни у 1967, 1985, 1992 та 1993 роках.

Головними  цілями Організації Американських Держав є:

  • посилення миру і безпеки на континенті;
  • просування і консолідація демократії;
  • превентивна дипломатія та мирне вирішення спорів між державами-членами;
  • вжиття спільних заходів щодо держав у випадку агресії;
  • вирішення політичних, юридичних та економічних проблем між державами-членами;
  •  сприяння економічному, соціальному та культурному розвитку;
  • боротьба з бідністю.

У 1990-х роках після поширення демократії в Латинській Америці пріоритетами ОАД також  виступають посилення демократії, захист прав людини, сприяння розвитку зовнішньої торгівлі, боротьба з корупцією і наркотиками, просування цілей сталого розвитку, а також боротьба із зміною клімату.

 

Органи ОАД

Вищим органом Організації Американських Держав є Генеральна Асамблея (ГА), яка визначає загальну політику Організації, структуру і функції органів ОАД, затверджує програми та бюджет. Сесії ГА проводяться щорічно та почергово в країнах - учасницях ОАД. Рішення ГА приймаються більшістю голосів, за винятком тих випадків, коли згідно зі статутом вимагається дві третини голосів. Остання, 48-ма чергова сесія ГА ОАД проходила 4-5 червня 2018 року у Вашингтоні.

Консультативна нарада міністрів закордонних справ скликається для розгляду особливо важливих питань. При цьому форумі функціонує Консультативний комітет оборони, який складається з вищих військових представників держав - членів ОАД.

Під керівництвом Генеральної Асамблеї працюють такі основні органи ОАД з широкими повноваженнями, як ради.

Постійна рада здійснює загальне керівництво і контроль за повсякденною діяльністю організації і виконує функції Консультативного органу і комітету з підготовки сесій Генеральної Асамблеї. Засідання Постійної ради відбуваються два рази на місяць у штаб-квартирі ОАД.

Міжамериканська економічна і соціальна рада покликана сприяти розвитку економічного співробітництва між державами-членами. Вона проводить одну зустріч на рік на рівні міністрів.

Міжамериканська рада з питань освіти, науки і культури займається питаннями активізації співробітництва і обмінів у сфері освіти, науки, культури.

Міжамериканський правовий комітет діє як консультативний орган з юридичних питань, сприяє розвитку і кодифікації міжнародного права, вивчає правові проблеми ОАД; Складається з 11 правознавців; знаходиться у Ріо-де-Жанейро (Бразилія).

Міжнародна комісія з прав людини також виконує функції консультативного органу ОАД. Сприяє дотриманню і захисту прав людини у державах-членах; складається із семи юристів; знаходиться у Вашингтоні (США).

Генеральний секретаріат – центральний постійно діючий орган, який очолює Генеральний секретар; здійснює політику і програми, які прийняті Генеральною Асамблеєю і радами. Генеральний секретар обирається Генеральною Асамблеєю терміном на п’ять років. З травня 2015 року Генеральним секретарем ОАД є Л.Альмагро.

Спеціалізовані конференції займаються спеціальними технічними питаннями або конкретними аспектами розвитку міжамериканського співробітництва.

При ОАД створено шість спеціалізованих установ, які діють на основі багатосторонніх міжурядових угод: Панамериканська організація охорони здоров’я, Міжамериканський дитячий інститут, Міжамериканська комісія жінок, Панамериканський інститут історії і географії, Міжамериканський інститут з питань індійського населення та Міжамериканський інститут сільськогосподарського співробітництва.

Серед інших органів ОАД діє Міжамериканська рада оборони, яка займається плануванням колективної оборони континенту. У 1986 році було створено Міжамериканський комітет з боротьби із розповсюдженням наркотиків.

Бюджет ОАД складається із щорічних внесків держав-членів Організації. У 2018 році бюджет ОАД становить 151 млн. дол. США.

Штаб-квартира ОАД знаходиться у Вашингтоні. Офіційними мовами Організації є іспанська, англійська, французька та португальська.

 

Співробітництво України з ОАД

Україна є спостерігачем при Організації Американських Держав з травня 1994 року. Представники України регулярно беруть участь у сесіях Генеральної Асамблеї, засіданнях Постійного комітету та інших органів ОАД.

Серед пріоритетів співробітництва Україна-ОАД на сучасному етапі є забезпечення підтримки в рамках міжнародних організацій, розвиток торговельно-економічних зв’язків, захист прав і свобод наших громадян, а також укладення міжнародних договорів про лібералізацію візового режиму.

30 листопада 2015 року відбулася акредитація Надзвичайного і Повноважного Посла України в США В.О.Чалого в статусі Постійного представника України при Організації Американських Держав.

МЗС в соціальних мережах

     

> Всі акаунти в соцмережах


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 facts on Russian military aggression against Ukraine

 

On Ukraine in English

 

Inform about your experience with Ukrainian consul

 

Let my people go

 

 

Ukraine: Fight for Independence

 

Proof of Fakes